Fizjo-Femina Kursy Specjalistyczne   

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów dla kadry medycznej, które organizujemy od 2018 r. Kursy dedykowane są przede wszystkim fizjoterapeutom, osteopatom, lekarzom, położnym, logopedom oraz instruktorom ruchowym. Nasza placówka posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, a więc kursanci mogą ubiegać się o dofinansowania kursów z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Pomożemy w uzupełnieniu dokuementów potrzebnych przy ubieganieu się o dofinansowanie.

Lokalizacja

Nasze kursy organizujemy w miejscowości Nielepice w ekologicznej gminie Zabierzów, w województwie małopolskim, tuż pod Krakowem.

Ośrodek szkoleniowy, znajdujący się w budynku OSP, obejmuje salę dydaktyczną wyposażoną w najlepszy sprzęt multimedialny oraz fizjoterapeutyczny zapewniający wysoką jakość kształcenia. Parking zlokalizowany jest bezpośrednio przed salą szkoleniową. Na terenie ośrodka znajduję się także ogród, z którego kursanci mogą korzystać np. podczas przerw cateringowych (w ogrodzie w sezonie ciepłym można spożywać posiłki na łonie natury).

Zapewniamy pomoc w organizacji noclegów w pobliżu naszego ośrodka szkoleniowego.

Dojazd z Krakowa bezpośrednim autobusem z pętli Bronowice (linia 258- ok. 45 min.) oraz licznymi busami.

Aktualna Oferta Kursów i Warsztatów:

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet

USG Uroginekologiczne <opis i program kursu>

Celem kursu jest poszerzenie wiedzy w zakresie diagnostyki chorób uroginekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki ultrasonograficznej oraz możliwościami jakie daje praca z aparatami USG w codziennej praktyce fizjoterapeutycznej.
Kurs odbywa się z wykorzystaniem najlepszego na rynku sprzętu ultrasonograficznego. Podczas zajęć używamy 3 rodzajów głowic- liniowej, convex oraz endowaginalnej (dopochwowej).
 
Program kursu:
 
1. Wprowadzenie
2. Epidemiologia chorób uroginekologicznych
3. Diagnostyka uroginekologiczna
a) Wywiad
b) Badanie fizykalne
c) Badanie urodynamiczne
d) Badania laboratoryjne
e) Diagnostyka USG
f) Ocena jakości życia
4. Różnicowanie
5. DRA (rozejście mięśni prostych brzucha)
6. Wprowadzenie do diagnostyki ultrasonograficznej - podstawy fizyczne usg
7. Rodzaje głowic, właściwości i przykłady zastosowania
8. Funkcje aparatu, informacje istotne do obsługi aparatu
9. Technika badania, podstawowa topografia narządów jamy brzusznej i miednicy
10. Ultrasonografia w praktyce fizjoterapeuty (praca z 3 rodzajami głowic) - warsztaty, praca własna z aparatem
a) narządy jamy brzusznej - topografia
b) układ moczowy - topografia, podstawowe pomiary, sonofeedback
c) DRA i mm poprzeczne - pomiary, sonofeedback
 
Prowadząca:
 
mgr Joanna Głogowska- fizjoterapeuta uroginekologiczny, seksuolog

Cena kursu: 1,500 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Rozejście Mięśni Prostych Brzucha z USG<opis i program kursu>

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet– Rozejście Mięśni Prostych Brzucha skierowany jest przede wszystkim do osób początkujących, chcących bezpiecznie i skutecznie pracować z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha kobiet, odbudować stabilizację tułowia, a także wspomóc pracę narządów wewnętrznych i nauczyć pacjentkę świadomego używania ciała w codziennych czynnościach.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha to zaburzenie stabilizacji kręgosłupa, obszaru miednicy mniejszej oraz narządów jamy brzusznej. Brak tej stabilizacji powoduje powstawanie kompensacji w ciele, m.in. w górnej części tułowia, czy w stawach biodrowych.

Brak napięcia w kresie białej i utrata sprężystości powoduje stałe przeciążanie przedniej ściany brzucha podczas codziennych ruchów. Zaburzona postawa, nieprawidłowa dieta czy złe nawyki także przeciążają tkanki, pogłębiając problem.
Oddech i jego przepływ, przepona i jej ruch – często zaburzone, uniemożliwiają odbudowanie prawidłowego napięcia.

Blizna po przebytym cięciu cesarskim ogranicza ruch i przesuwalność tkanek w obszarze brzucha, miednicy czy kręgosłupa, powodując liczne kompensacje. Odpowiednia mobilizacja wpływa na zwiększenie ruchomości tkanek i odbudowę napięcia.

Podczas ciąży rosnąca macica ogranicza miejsce i pracę narządów wewnętrznych, powodując zmniejszenie ruchu i przepływu, a za tym zaparcia. Dysfunkcje w układzie wisceralnym także wpływają na stan napięcia przedniej ściany brzucha oraz mobilność stawów kręgosłupa.

W czasie kursu poznają Państwo praktyczne techniki mobilizacji stawów kręgosłupa lędźwiowego oraz stawów i połączeń miednicy, a także techniki mobilizacji tkanek miękkich w obrębie miednicy, brzucha, klatki piersiowej i kręgosłupa lędźwiowego. Dowiedzą się Państwo jak bezpiecznie stymulować i wspomagać pracę mięśni brzucha oraz jak w prawidłowy sposób uaktywniać mięsień poprzeczny brzucha oraz mięśnie dna miednicy.
Podczas kursu uczestnicy nauczą się praktycznego badania rozejścia mięśnia prostego brzucha, technik mobilizacji przepony oraz pracy z narządami wewnętrznymi. Będzie także przedstawiona technika mobilizacji blizny oraz przykładowe aplikacje taśm kinesiotapingu.

Program kursu:


1. Rozejście mięśni prostych brzucha: przyczyny, objawy, i konsekwencje braku terapii.
2. Anatomia i fizjologia w ujęciu terapii RMPB:miednica kostna, kresa biała, mm. proste, mm. skośne zewnętrzne i wewnętrzne, m. poprzeczny brzucha, mm. dna miednicy.
3. Ocena i badanie brzucha/badanie rozejścia/palpacja punktów kostnych i mięśni przedniej ściany brzucha. Wykorzystanie USG w ocenie powłok brzusznych.
4. Przepona oddechowa – rola, funkcje, techniki mobilizacji w ujęciu RMPB.
5. Miednica i kręgosłup L-S – dysfunkcje w ujęciu RMPB, techniki mobilizacji L-S, stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego, kości krzyżowej.
6.Postawa ciała – ograniczenia i wady wpływające na RMPB - mięśnie wpływające na postawę i techniki relaksacji (mm. podpotyliczne, m. trapezius, m. dźwigacz łopatki, mm. piersiowe, m. czworoboczny lędźwi, m. czworogłowy uda, mm. kulszowo-goleniowe.
7.Jelita w pracy z RMPB – dieta oraz techniki mobilizacji.
8.Blizna po cięciu cesarskim w ujęciu RMPB – techniki mobilizacji, poprawa przesuwalności tkanek.
9.Przepuklina kresy białej.
10.Kinesiotaping – przykładowe aplikacje.
11.Codzienne czynności – nauka utrzymywania prawidłowej postawy/pozycji miednicy i klatki piersiowej podczas codziennych ruchów.
12.Mobilizacja mięśni brzucha/aktywacja mięśnia poprzecznego/aktywacja mięśni dna miednicy – odbudowa kontroli motorycznej (nauka ruchu).
13.Ćwiczenia „zbierające” brzuch – odbudowa funkcji i siły. Ćwiczenia pod kontrolą USG.
14. Ćwiczenia stabilizujące – wzmocnienie i wytrzymałość
15. Wykorzystanie technik treningu hipopresyjnego w odbudowaniu stabilizacji CORE i zmniejszeniu ciśnienia śródbrzusznego.
16. Praca z kobietą w okresie ciąży, aby zminimalizować problemy uroginekologiczne , w tym rmpb oraz przygotowanie na okres wczesnego połogu

Prowadząca:

mgr Małgorzata Latoń-Izdebska – fizjoterapeutka uroginekologiczna, terapeuta manualny

Cena kursu: 1,200 zł

W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Diagnostyka Manualna Dna Miednicy <opis i program kursu>

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Diagnostyka Manualna Dna Miednicy jest skierowany do osób pracujących, lub planujących pracować w obszarze dysfunkcji mięśni dna miednicy kobiet.
Diagnostyka funkcjonalna jest jednym z najważniejszych zadań w pracy fizjoterapeuty. Podczas kursu nauczą się Państwo szczegółowego badania palpacyjnego dna miednicy kobiet z dostępu przezpochwowego i przezodbytniczego, stricte na potrzeby pracy fizjoterapeutycznej.
Kurs dwudniowy, w pierwszy dzień poznają Państwo anatomię prawidłową omawianego obszaru ciała i nauczą się Państwo badania per vaginam i oceny okolicy urogenitalnej, w drugim dniu uwaga będzie koncentrować się na badaniu per rectum i ocenie okolicy anorektalnej.
Badanie zewnętrzne i wewnętrzne jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym podczas planowania terapii z pacjentką uroginekologiczną i proktologiczną.
 
Program kursu:
 
 1. Anatomia i fizjologia sfery urogenitalnej kobiety: narządy miednicy mniejszej kobiet, mięśnie dna miednicy kobiet.
 2. Badanie fizjoterapeutyczne sfery urogenitalnej kobiety:
 3. Zasady przeprowadzenia badania.
 4. Badanie fizjoterapeutyczne per vaginam (przez pochwę)- ćwiczenia praktyczne w parach.
 5. Anatomia i fizjologia sfery anorektalnej kobiety.
 6. Badanie fizjoterapeutyczne sfery anorektalnej kobiety:
 7. Zasady przeprowadzenia badania.
 8. Badanie fizjoterapeutyczne per rectum (przez odbyt)- ćwiczenia praktyczne w parach.
Prowadząca:
dr Magdalena Potoczek- fizjoterapeuta uroginekologiczny
 
Cena kursu: 1,700 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Ból w Ciąży <opis i program kursu>

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet – Ból w Ciąży skierowany jest przede wszystkim do osób początkujących, chcących bezpiecznie i skutecznie pracować z kobietami w ciąży

Pojawienie się dziecka to czas szczególny dla kobiety, w który zaangażowani są członkowie jej rodziny, personel medyczny, a zachodzące zmiany obserwuje się już od poczęcia. Zrozumienie przebiegu ciąży i możliwych jej konsekwencji dla kobiecego ciała wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale również wiedzy z dziedzin pokrewnych. Ważne są własne doświadczenia w tym zakresie, bo często one determinują podejście do kobiety w ciąży.
Dolegliwości okresu ciąży często są bagatelizowane i sprowadzane do poziomu „tak już musi być”, podczas gdy skutecznymi technikami fizjoterapeutycznymi i osteopatycznymi, dobry terapeuta, we współpracy z pacjentką, jest w stanie pomóc. Istnieje też wiele zaniedbań w tym okresie, które mogą doprowadzić kobietę do powikłanego porodu, lub porodu zakończonego cięciem cesarskim.
Podczas kursu nauczą się Państwo bezpiecznej diagnostyki problemów bólowych kobiet w ciąży, technik fizjoterapeutycznych i osteopatycznych, łagodzących lub niwelujących, pojawiające się problemy w I, II, III trymestrze, takich jak np. bóle kręgosłupa, głowy, okolicy spojenia łonowego, bóle krocza wywołane funkcjonalnymi zmianami w ciele i inne.

 
Program kursu:
 1. Ciąża – zmiany adaptacyjne w organizmie kobiety i ich konsekwencje.
 2. Badanie funkcjonalne kobiety w ciąży.
 3. Przeciwwskazania do terapii.
 4. Techniki normalizacji przepon w ciele kobiety ciężarnej.                                 
 5. Dolegliwości ciążowe – fizjoterapeutyczne i osteopatyczne techniki usprawniania w wybranych dysfunkcjach
 6. Nudności i wymioty
 7. Niepokój, ambiwalencja
 8. Bóle głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa
 9. Bóle kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego
 10. Bóle stawu krzyżowo-biodrowego
 11. Bóle spojenia łonowego
 12. Bóle mięśniowo-powięziowe
 13. Bóle i obrzęki krocza
 14. Bóle nadgarstków
 15. Bóle rozcięgna podeszwowego
 16. Bóle, dolegliwości wisceralne
 17. Case study- praca w parach/grupach

                                                                                                                                                                           

Prowadząca:
mgr Joanna Wąsowska- fizjoterapeuta uroginekologiczny, instruktor Hypnobirthing Poland, terapeuta czaszkowo-krzyżowy
 
Cena kursu: 1,200 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Przygotowanie do Porodu <opis i program kursu>

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet – Przygotowanie do Porodu skierowany jest przede wszystkim do osób początkujących, chcących bezpiecznie i skutecznie pracować z kobietami w ciąży, a także potrafić przygotować ich ciało i umysł do porodu.
 

Ciąża to wyjątkowy, a zarazem obciążający dla organizmu kobiety okres w jej życiu. W tym czasie w ciele ciężarnej zachodzi wiele zmian adaptacyjnych (anatomicznych, fizjologicznych i metabolicznych), które warunkują prawidłowy rozwój dziecka i jego szczęśliwe urodzenie.
 
Wiele czynników wpływa na prawidłowy przebieg ciąży, w tym ważną rolę przypisuje się stylowi życia. Do jego nieodłącznych elementów zalicza się aktywność fizyczną i relaks, które stanowią ważną część procesu pielęgnacji umysłu i ciała /organizmu przyszłej mamy.
W czasie kursu poznają Państwo nie tylko sposoby i rodzaje aktywności fizycznej odpowiednie dla poszczególnych etapów ciąży, czy wykorzystania treningu relaksacji jako przygotowania do porodu naturalnego, ale także dowiedzą się Państwo jak praktycznie pracować z ciałem kobiety ciężarnej poprzez techniki manualne na przeponę oddechową, czy dno miednicy oraz masaż.
Podczas kursu uczestnicy nauczą się praktycznego badania per vaginam (przez pochwę) kobiet ciężarnych w ciąży fizjologicznej na potrzeby fizjoterapii. Będzie także przedstawiona technika masażu krocza przygotowującego do porodu.
 

Program kursu:

 1. Anatomiczne i fizjologiczne przemiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej
 2. Przemiany układu mięśniowo - powięziowego i ich wpływ na zmianę w ustawieniu ciała
 3. Anatomia i fizjologia dna miednicy. Wpływ ciąży na mięśnie dna miednicy
 4. Pracować czy nie pracować z kobietą w ciąży – oto jest pytanie
 5. Profilaktyka w czynnościach dnia codziennego, zdrowe nawyki kobiety ciężarnej
 6. Aktywność fizyczna kobiet w ciąży- wpływ ćwiczeń na przebieg ciąży i porodu
 7. Techniki manualne dla kobiet w ciąży
 8. Aktywność fizyczna kobiet po 36 tygodniu ciąży o fizjologicznym przebiegu + trening relaksacji
 9. Psychoemocjonalny stan kobiety. Mentalne przygotowanie kobiety do porodu
 10. Przygotowanie krocza do porodu (ochrona krocza). Praktyczna nauka masażu krocza w przygotowaniu do porodu naturalnego
 11. Techniki głębokiego relaksu w porodzie
 12. Pozycje ciała matki i sposoby jej poruszania się w I i II okresie porodu
 13. Niefarmakologiczne, fizyczne metody poprawiające komfort rodzącej

                                                                                                                                                                           

Prowadząca:
mgr Barbara Forczek-Iwon- fizjoterapeuta uroginekologiczny, instruktor Hypnobirthing Poland, terapeuta czaszkowo-krzyżowy
Cena kursu: 1,200 zł
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Dysfunkcje Seksualne <opis i program kursu>

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet – Dysfunkcje Seksualne
skierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy i położnych pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu terapii w przypadku najczęstszych dysfunkcji seksualnych kobiet.
Sfera intymna to niezwykle istotny aspekt życia człowieka. Według danych naukowych, jak również z praktyki klinicznej wynika, że nawet co 3 kobieta cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie sfery intymnej. Podczas gdy współżycie powinno dawać przyjemność i szczęście, dla wielu kobiet staje się cierpieniem i prowadzi do poważnych problemów w związku.
Dziś potrafimy zidentyfikować większość czynników wywołujących dysfunkcje seksualne i pracując z pacjentką w interdyscyplinarnym zespole ludzi empatycznych i dobrze przygotowanych do swojego zawodu jesteśmy w stanie poprawić jakość życia naszych pacjentek nawet w 100%!
W czasie kursu poznają Państwo najczęstsze dysfunkcje seksualne kobiet, takie jak dyspareunia, wulwodynia, pochwica, anorgazmia i szereg innych. Podczas części praktycznej zdobędą Państwo wiedzę oraz umiejętności w zakresie prowadzenia kompleksowej fizjoterapii w ww. przypadkach.
Ogromnym atutem kursu jest fakt, iż prowadząca go Instruktora jest nie tylko fizjoterapeutką uroginekologiczną z wieloletnim stażem klinicznym, ale także seksuologiem.
Program kursu:
 1. Seksuologia jako nauka. Rys historyczny. Definicje. Edukacja. Etyka.
 2. Biologiczne podstawy seksualności człowieka
 3. Różnicowanie płciowe człowieka
 4. Zaburzenia różnicowania płciowego
 5. Anatomia i fizjologia narządu płciowego kobiety
 6. Fizjologia i zaburzenia układu hormonalnego człowieka
 7. Rola OUN w seksualności człowieka: struktury poznawcze, układ limbiczny, podwzgórze, neurotransmitery, zmysły
 8. Podstawy psychofizjologii seksualności
 9. Wybrane zagadnienia z kliniki zaburzeń seksualnych
 10. Klasyfikacja ICD 10 i DSM IV
 11. Rozwój psychoseksualny człowieka
 12. Etiologia zaburzeń seksualnych
 13. Zaburzenia popędu seksualnego: brak, obniżenie popędu seksualnego, nadmierny popęd seksualny psychogenne i objawowe
 14. Zaburzenia reakcji genitalnej u kobiet psychogenne i objawowe
 15. Zaburzenia orgazmu u kobiet psychogenne i objawowe
 16. Pochwica i dyspareunia psychogenne i objawowe
 17. Zaburzenia identyfikacji płciowej
 18. Seksualność osób niepełnosprawnych fizycznie i mentalnie
 19. Leki a seksualność
 20. Problematyka seksuologiczna w innych zaburzeniach somatycznych i psychicznych (problemy seksuologiczne w klinice ginekologicznej, urologicznej, dermatologicznej, onkologicznej, kardiologicznej, psychiatrycznej)
 21. Metody diagnostyczne i metody leczenia stosowane w seksuologii
 22. Terapia w seksuologii

                                                                                                                                                                           

Prowadząca:
mgr Joanna Głogowska- fizjoterapeuta uroginekologiczny, seksuolog
Cena kursu: 1,500 zł
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Połóg<opis i program kursu>

Okres połogu jest jednym z najbardziej niedocenianych w życiu kobiety. Po porodzie cała uwaga koncentruje się na dziecku. Często, na skutek połogowych zaniedbań, rozwijają się liczne dysfunkcje, nie tylko w sferze fizycznej, ale także emocjonalnej kobiety.
Fizjoterapeuta jest nieocenionym ogniwem w procesie rekonwalescencji poporodowej. Coraz więcej polskich szpitali położniczych zatrudnia fizjoterapeutów, coraz więcej kobiet poszukuje pomocy fizjoterapeuty po porodzie.
Kursanci będą przygotowani do podjęcia pracy w placówkach położniczych- szkołach rodzenia, szpitalach i gabinetach ginekologicznych. Zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną opartą zarówno na badaniach naukowych, jak i na ponad 10-letnim doświadczeniu klinicznym prowadzącej.
 
Program kursu:
 1. Fizjologia okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży
 2. Interdyscyplinarna opieka nad położnicą. Rola fizjoterapeuty w zespole położniczym
 3. Fizjologia okresu połogu i wczesnego okresu popołogowego )gospodarka hormonalna, zmiany ogólnoustrojowe,laktacja, psychika, seksualność i płodność)
 4. Fizjoedukacja, fizjoprofilaktyka i fizjoterapia okresu połogu fizjologicznego
 5. Wyposażenie fizjoterapeutyczne oddziałów położniczych.
 6. Fizjoedukacja i fizjoprofilaktyka po porodzie siłami/drogami natury.
 7. Fizjoedukacja i fizjoprofilaktyka po porodzie przez cięcie cesarskie.
 8. Fizjoterapia w dolegliwościach okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży (połogowa hipotonia ortostatyczna, zmęczenie, bezsenność, ból kręgosłupa, ból rany krocza, ból rany na brzuchu, ból podczas mikcji, ból podczas defekacji, ból obkurczającej się macicy, ból i obrzęk piersi)
 9. Patologia okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży, fizjoterapia w wybranych patologiach połogu (krwawienia, zakażenia, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych i miednicy, rozejście mięśni prostych brzucha, inkontynencja, obniżenie i wypadanie narządów miednicy mniejszej)                                                        
 10. Programowanie ruchu w okresie popołogowym- powrót do aktywności fizycznej sprzed ciąży.
 11. Optymalny czas powrotu do aktywności fizycznej po porodzie w zależności od sposobu rozwiązania ciąży oraz profilu ruchowego sprzed ciąży.
 12. Rodzaje i formy aktywności ruchowej wskazane i przeciwwskazane w zależności od czasu, który upłynął od rozwiązania ciąży.
Prowadząca:
dr Magdalena Potoczek- fizjoterapeuta uroginekologiczny
 
Cena kursu: 1700 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Warsztat dla Położnych: Mięśnie Dna Miednicy<opis i program kursu>

Warsztat skierowany jest do położnych, a także do studentów położnictwa. Jego celem jest zwrócenie uwagi na funkcje i dysfunkcję mięśni dna miednicy kobiet. Wiedza ta przyczyni się do bardziej świadomej, kompleksowej opieki nad naszymi pacjentkami.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania obszarem zdrowia kobiet w aspekcie zarówno profilaktycznym, jak i terapeutycznym. Niestety wciąż spotykamy się z wieloma mitami dotyczącymi treningu mięśni dna miednicy. Podczas warsztatu będziemy je wspólnie obalać.
 
Podczas warsztatu:
 • zapoznamy się z prawidłową anatomią i funkcją mięśni dna miednicy kobiet,
 • dowiemy się jaki wpływ na dno miednicy wywiera okres ciąży, porodu, połogu, klimakterium i senium oraz jak ograniczyć niekorzystne zjawiska, a także jakie są czynniki ryzyka dysfunkcji tych mięśni,
 • poznamy relacje mięśni dna miednicy z innymi strukturami naszego ciała,
 • poznamy zasady ochrony mięśni dna miednicy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
 • poznamy podstawowe ćwiczenia mięśni dna miednicy,
 • omówimy rolę współpracy pomiędzy fizjoterapeutą kobiecym, a położną w aspekcie terapii mięśni dna miednicy.

                                                                                                                                                                           

Prowadząca:
dr Magdalena Potoczek- fizjoterapeuta uroginekologiczny
 
Cena warsztatu: 300 zł
 
W cenie warsztatu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim

Warsztat dla Położnych: Rozejście Mięśni Prostych Brzucha<opis i program kursu>

Warsztat skierowany jest do wszystkich położnych sprawujących opiekę nad kobietą ciężarną, rodzącą i położnicą, a także do studentów położnictwa. Jego celem jest zwrócenie uwagi na funkcje i dysfunkcję powłoki brzusznej w okresie okołoporodowym. Wiedza ta przyczyni się do bardziej świadomej, kompleksowej opieki nad naszymi pacjentkami.
Wbrew powszechnej opinii, rozejście mięśni prostych brzucha nie jest jedynie defektem estetycznym, choć ten aspekt jest dla naszych pacjentek często najważniejszy. Jednak konsekwencje zdrowotne mogą być dla nich dużo bardziej poważne, co należy im uświadomić. Położne pełnią niezwykle istotną rolę edukacyjną, szczególnie odwiedzając kobietę w okresie połogu (położne środowiskowo-rodzinne). Mogą na tym wczesnym etapie wychwycić wszelkie dysfunkcje i nieprawidłowości i odpowiednio pokierować procesem rekonwalescencji poporodowej.
 
Podczas warsztatu:
 • zapoznamy się z prawidłową anatomią przednio-bocznej i tylnej ściany brzucha oraz relacją mięśni brzucha z sąsiadującymi strukturami,
 • dowiemy się jaki wpływ na powłoki brzuszne wywiera okres ciąży, porodu i połogu oraz jak ograniczyć niekorzystne zjawiska, a także jakie są czynniki ryzyka rozejścia mięśni prostych brzucha,
 • nauczymy się badać powłoki brzuszne pod kątem rozejścia mięśni prostych brzucha,
 • dowiemy się jak rozróżnić rozejście mięśni fizjologiczne, od tego patologicznego,
 • poznamy zasady ochrony brzucha przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
 • poznamy bezpieczne ćwiczenia mięśni brzucha dla kobiet z omawianą dysfunkcją,
 • poznamy podstawowe aplikacje kinesio-tapingu na powłoki brzuszne do zastosowania w okresie ciąży i połogu,
 • omówimy rolę współpracy pomiędzy fizjoterapeutą kobiecym, a położną w aspekcie rozejścia mięśni prostych brzucha.

 

Prowadząca:
dr Magdalena Potoczek- fizjoterapeuta uroginekologiczny
 
Cena warsztatu: 300 zł
 
W cenie warsztatu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim

Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Dziecka

Fizjoterapia Neonatologiczna Moduł I <opis i program kursu>

Terapia najmłodszych pacjentów bywa ogromnym wyzwaniem, ale jest także niesamowicie satysfakcjonująca. Wymaga od fizjoterapeuty nie tylko sporej wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiedniego podejścia do dzieci, jak również dobrej relacji z ich rodzicami, którzy często biorą czynny udział w procesie fizjoterapeutycznym.

Podczas szkolenia kursanci poznają prawidłowy rozwój motoryczny, psychologiczny i społeczny dziecka w okresie od przyjścia na świat do ukończenia pierwszego roku życia. Przedstawione zostaną strategie wspierania prawidłowego rozwoju dziecka na bazie właściwych wzorców ruchowych, z elementami pielęgnacji i z wykorzystaniem różnych metod fizjoterapeutycznych oraz elementów zabawy. Pod lupę weźmiemy modne gadżety dla dzieci, takie jak leżaczki, nosidła, chusty i inne.

Kolejny blok tematyczny będzie obejmował najczęstsze zaburzenia rozwojowe i dysfunkcje występujące u dzieci w omawianym okresie życia oraz metody ich diagnostyczne i terapeutyczne. W programie zaprezentowane zostanie także postępowanie z noworodkiem, który przyszedł na świat drogą cięcia cesarskiego, jak również z dzieckiem przedwcześnie urodzonym. Poruszymy także temat pracy w interdyscyplinarnym zespole neonatologicznym.

 
Program kursu:
 1. Rozwój dziecka od urodzenia do 1 roku życia z elementami rozwoju w okresie płodowym cz. I i cz. II
 2. Noworodek i niemowlak do 6 miesiąca- HANDLING: sposoby podnoszenia dziecka, odkładania pozycje noszenia, układanie, pozycje do stymulacji rozwoju motorycznego
 3. Wybrane nieprawidłowości w rozwoju w pierwszym roku życia: (asymetria, zaburzenia napięcia mięśniowego tj. niskie napięcie mięśniowe, nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych stopy szpotawe, piętowe) 
 4. Stymulacja rozwoju motorycznego po 6 miesiącu do pierwszego roku tj. siadanie, pozycja czworacza, pionizacja) 
 5. Noworodek po cesarskim cięciu. Propozycja pielęgnacji i różnego rodzaju oddziaływań wspomagających rozwój psychomotoryczny
 6. Rozwój zmysłów i sposoby jego stymulacji
 7. Psychologiczny i społeczny aspekt rozwoju wg prof. Thomasa Brazeltona
 8. Podstawowe zasady strategii terapii noworodków i niemowląt oraz dzieci do 18 miesiąca życia
 9. Możliwości diagnostyczne noworodków i niemowląt oraz tworzenie indywidualnej karty ich badania 

                                                                                                                                                                        

Prowadząca:
mgr Justyna Niedźwiecka- fizjoterapeuta neonatologiczny/pediatryczny
 
Cena kursu: 1,200 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

Fizjoterapia Neonatologiczna Moduł II<opis i program kursu>

Jednodniowe szkolenie praktyczne skierowane głównie do fizjoterapeutów zaczynających pracę z małymi dziećmi do 1 roku życia, studentów fizjoterapii. Serdecznie zapraszamy również na szkolenie lekarzy pediatrów, neurologopedów, logopedów oraz położne chcących poszerzyć wiedzę w zakresie fizjoterapii niemowląt.
Na szkoleniu będziemy omawiać strategie oraz techniki pracy z noworodkami i niemowlętami w takich przypadkach jak niskie napięcie mięśniowe, zaburzenia napięcia mięśniowego pochodzenia neurologicznego, asymetria ułożeniowa, zaburzenia kostno-stawowe oraz powięziowe, zniekształcenia kości czaszki tj. brachycephalia, plagiocephalia.
Omówimy również strategię postępowania w problemach zaburzeń oddychania i zalegania wydzieliny u noworodków na intensywnej terapii oraz u niemowląt z przewlekłymi infekcjami układu oddechowego.
Będziemy na przykładzie przedstawionej przez prowadzącą terapii z pacjentem omawiać główny problem pacjenta, strategię postępowania oraz dobór technik terapeutycznych.

                                                                                                                                                                           

Prowadząca:
mgr Justyna Niedźwiecka- fizjoterapeuta neonatologiczny/pediatryczny
 
Cena kursu: 800 zł
 
W cenie kursu: udział w zajęciach, materiały edukacyjne, catering ciepły (2 posiłki do wyboru z obiadowego menu) oraz przerwy kawowo-deserowe, certyfiakt w jęz. polskim i angielskim.

ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem