PRZEBIEG WIZYTY

 

Jak przygotować się do wizyty:

 

Zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań dotyczące zgłaszanej dysfunkcji.

Zabrać ze sobą wszystkie wypisy szpitalne (po porodzie, po operacji).

Zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do fizjoterapii (obowiązuje pacjentki w ciąży- w przypadku braku zaświadczenia należy podpisać stosowny dokument na miejscu, należy również przynieść ze sobą kartę ciąży).

W przypadku dolegliwości w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej wskazane jest przedstawienie aktualnego badania USG.

Możliwe jest zastosowanie elastycznych taśm w celu wspomagania procesu fizjoterapii, dlatego pacjentki proszone są o nie smarowanie ciała balsamami/kremami ok. 24-48 g. przed wizytą, co zapewni dłuższe utrzymanie taśm na skórze (oczywiście chodzi o obszar ciała, którego dotyczy problem, np. brzuch, grzbiet itd.).

 

Po wizycie:

 

Po wizycie wysyłane są drogą mailową materiały edukacyjne i opisy ćwiczeń. Jeżeli wiadomość mailowa nie dotrze do 24 godz. od wizyty bardzo proszę o wiadomość sms. Proszę również o potwierdzenie otrzymania wiadomości w e-mailu zwrotnym.

 

Rabaty na sprzęty do ćwiczeń:

 

Sprzęty do ćwiczeń i rehabilitacji można zakupić z moim kodem rabatowym

 

-10% w sklepie www.pelvicare.pl podając hasło: fizjofemina10. Rabat obowiązuje na sprzęt do rehabilitacji dna miednicy, piłki i maty do ćwiczeń,

 

 

-10% w sklepie www.lulapink.pl podając hasło: fizjofemina. Rabat obowiązuje na cały asortyment.

 

-20% w sklepie www.easytoys.pl podając hasło: fizjofemina20. Rabat obowizuje na cały asortyment.

 

Kiedy zgłosić się na wizytę:

 

W ciąży- na każdym jej etapie przy braku przeciwwskazań.

Po porodzie naturalnym i przez cięcie cesarskie- fizjoterapia rozejścia mięśni prostych brzucha: od razu, fizjoterapia blizny po nacięciu krocza- 6 tyg. od porodu, fizjoterapia blizny po operacji- 3-6 tyg. od operacji (wygojona rana, brak stanu zapalnego), fizjoterapia inkontynencji i zaburzeń statyki narządów- indywidualnie w zależności od objawów- proszę pytać telefonicznie

Po operacjach ginekologicznych, proktologicznych- indywidualnie, w zależności od rodzaju i efektów operacji, procesu gojenia tkanek (zwykle 4-6 tyg.).

 

 

Badanie dna miednicy:

 

Kompleksowe badanie dna miednicy obejmuje badanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. W badaniu wewnętrznym uwzględnia się aktywność mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) stosując specjalne testy funkcjonalne. Ocena może być przeprowadzona zarówno przez pochwę, jak i odbyt, w zależności od potrzeb i zgłaszanych przez pacjentkę objawów. Nie jest to badanie ginekologiczne, nie odbywa się na standardowym fotelu ginekologicznym, a w komfortowej pozycji leżącej, czasem również w innych pozycjach (np. w staniu). Celem głównym badania jest ocena umiejętności aktywacji i relaksacji mięśni dna miednicy, ich napięcia spoczynkowego, a także reakcji na wzrosty ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto ocenia się statykę (położenie) narządów rodnych, ewentualne blizny poporodowe i pooperacyjne oraz inne elementy niezbędne w danym przypadku. Badanie jest niebolesne i trwa zaledwie kilka minut. Najczęściej dno miednicy oceniane jest za pomocą jednego lub dwóch palców badającego, czasem wykorzystywane są także jednorazowe wzierniki uroginekologiczne. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjentka nie akceptuje takiej formy badania, możemy pozostać przy ocenie zewnętrznej, jednak należy brać pod uwagę fakt, iż badanie wewnętrzne jest najistotniejszym elementem diagnostycznym sfer intymnych. Uzupełnieniem badania manulanego może być w niekótrych przypadkach diagnostyka ultrasonograficzna oraz elektromiograficzna (z wykorzystaniem sond doochwowych i/lub doodbytniczych). Badanie dna miednicy w takiej formie powinna rozważyć każda kobieta, bez względu na wiek czy rodzaj odbytego porodu.

Wywiad:

Jednym z najistotniejszych elementów diagnostycznych jest szczegółowy wywiad z pacjentką. Zwykle zebranie istotnych informacji u osób zgłaszających się profilaktycznie zajmuje ok. 15 minut, natomiast w przypadku osób z dysfunkcjami wywiad może trwać od 30 nawet do 90 minut (a więc w rzadkich przypadkach może okazać się, że przeprowadzenie wywiadu obejmie 2 wizyty). Bardzo często w trakcie samej rozmowy, im więcej zadaję pytań, tym bardziej pacjentka otwiera się i przypomina sobie o różnych kwestiach mogących mieć wpływ na jej stan zdrowia. Zbieranie wywiadu obejmuje także analizę dokumentacji medycznej, którą należy ze sobą zabrać (jeśli ją posiadamy).

Fizjoedukacja:

Nieodłącznym elementem pracy z każdą pacjentką jest edukacja w zakresie redukcji czynników ryzyka danej dysfunkcji, prawidłowej postawy ciała, ergonomii podczas wykonywania czynności dnia codziennego, a także fizjologii i higieny czynności fizjologicznych. Aby osiągnąć sukces terapeutyczny musimy współpracować. Część pracy wykonam ja, ale pozytywny efekt końcowy to przede wszystkim dzieło pacjentki. Poza działaniami fizjoterapeutycznymi należy zmodyfikować swoje nieprawidłowe nawyki. Możesz ćwiczyć 3 godziny dziennie, ale jeżeli potem przez kolejnych 10 godzin będziesz używać swojego ciała w nieprawiłdowy sposób, nie oczekuj spektakularnych rezultatów.

 

ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem