Wierzymy, że aby dobrze poznać diagnostykę i terapię w poszczególnych problemach zdrowotnych, każdemu z nich należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi.
Dlatego w Fizjo-Femina każdemu tematowi dedykowany jest osobny kurs lub warsztat. Dzięki dogłębnemu poznaniu poszczególnych zagadnień, nasza praca staje się bardziej profesjonalna i skuteczna. Możesz wybrać interesujący Cię temat, bez konieczności odbywania wielomodułowego kursu. To Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najciekawsze i najważniejsze na danym etapie rozwoju zawodowego.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kurów
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Blizna w Fizjoterapii Uro-Prokto-Ginekologicznej i Położniczej to szkolenie skierowane do profesjonalistów, którzy zainteresowani są prowadzeniem skutecznej i nowoczesnej terapii blizn u pacjentek po porodach drogą pochwową (po episiotomii, pęknięciu krocza) i drogą brzuszną (po cięciu cesarskim), a także po urazach oraz operacjach proktologicznych, urologicznych, uroginekologicznych i ginekologicznych z różnych dostępów (laparotomia, laparoskopia, per vaginam, per anus, per rectum). Kurs ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, pielęgniarki, masażystów, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Wstęp teoretyczny - skóra, etapy gojenia ran i blizny, kolagen – fakty i mity.
2. Diagnostyka blizny po cięciu cesarskim i epizjotomii oraz po operacjach ginekologicznych i uroginekologicznych z różnych dostępów (laparoskopia, per vaginam, laparotomia).
3. Praca manualna z rozróżnieniem faz gojenia blizny – prehabilitacja, praca okołooperacyjna, faza wczesna, faza późna
4. Praca bańką chińską, praca narzędziowa, taping kinesio i dynamiczny – różnice, wady i zalety.
5. Igłoterapia blizny po cc i epizjotomii oraz po operacjach ginekologicznych i uroginekologicznych.
6. Wspomaganie sprzętem – drenaż limfatyczny, prądy, tecar/indiba
7. Stosowanie preparatów farmaceutycznych/kosmetycznych, wspomagacze gojenia.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Ból w Ciąży to szkolenie skierowane do profesjonalistów, którzy na co dzień sprawują opiekę nad kobietą w okresie ciąży i okołoporodowym. Przedstawione zostaną skuteczne i bezpiecznego dla każdego okresu ciąży metody i techniki pracy fizjoterapeutycznej i osteopatycznej, z uwzględnieniem przebiegu i etapu ciąży, w oparciu o wieloletnie doświadczenie praktyczne prowadzącej. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, masażystów, a także studentów kierunków medycznych. Kurs skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Coccygodynia to szkolenie skierowane do profesjonalistów, którzy w swojej praktyce spotykają się z pacjentkami z bólem kości guzicznej (ogonowej) o różnym podłożu i natężeniu dolegliwości, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. W programie kursu uwzględniono zarówno techniki pracy zewnętrznej, jak i wewnętrznej (per anus, per rectum). Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Kość guziczna- rozwój, anatomia, odmiany, ruchomość, funkcje, dysfunkcje.
2. Coccygodynia- czynniki ryzyka, przyczyny, objawy, rodzaje.
3. Żółte i czerwone flagi.
4. Diagnostyka:
5. Fizjoterapia:
6. Leczenie operacyjne.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Diagnostyka Manualna Dna Miednicy skierowany jest do fizjoterapeutów pracujących, lub planujących pracować w obszarze dysfunkcji mięśni dna miednicy kobiet- zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Kurs zawiera szczegółowe badanie dna miednicy obejmujące bardzo dokładny wywiad, rozszerzone badanie wizualne, badanie we wziernikach uroginekologicznych, badanie manualne zewnętrzne i wewnętrze omawianego obszaru ciała. Uwzględnia także podstawowe elementy badania ultrasonograficznego. Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby, którym zależy na jak najlepszej diagnostyce, która, jak wiemy, jest punktem wyjścia do dalszej terapii. Kurs ma charakter teoretyczno-praktyczny i zawiera wyłącznie elementy diagnostyczne, a jego kontynuacją jest kurs terapeutyczny- Fizjoterapia Uroginekologiczna z Pessaroterapią
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, a także studentów fizjoterapii. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Endometrioza i Adenomioza skierowany jest do profesjonalistów, którzy sprawują opiekę nad pacjentkami z tymi jednostkami chorobowymi. Szkolenie oferuje szerokie spojrzenie na problem, uwzględniając różne formy terapii (również ta wykraczające poza ramy fizjoterapii), w oparciu o wieloletnie doświadczenie praktyczne prowadzącej, która od wielu lat wspiera pacjentki nie tylko w gabinecie, ale także uczestnicząc czynnie w wydarzeniach organizowanych przez lokalne środowiska endokobiet. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Fizjoterapia Uroginekologiczna z Pessaroterapią skierowany jest do profesjonalistów, którzy ukończyli kursy diagnostyczne. Celem kursu jest przygotowanie fizjoterapeutów do programowania i prowadzenia skutecznej i nowoczesnej fizjoterapii w najczęstszych problemach uroginekologicznych kobiet, takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy mniejszej. Ważnym elementem kursu jest pessaroterapia z perspektywy fizjoterapeutycznej- prawidłowy dobór i zastosowanie silikonowych pessarów kostkowych, a także tamponów podpierających. W programie kursu znajdują się także techniki pracy manualnej, w tym wisceralnej, kinezyterapia i fizykoterapia. Kurs zawiera przede wszystkim elementy terapeutyczne (diagnostyka jest tylko krótko przypomniana, w podstawowym zakresie) i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
Kurs Fizjoterapia w Neurourologii skierowany jest zarówno do fizjoterapeutów uroginekologicznych/dna miednicy, jak i do fizjoterapeutów neurologicznych, którzy w swojej praktyce spotykają się z pacjentami z zaburzeniami urologicznymi o charakterze neurogennym. Kurs spełni oczekiwania wszystkich osób, które pragną poszerzyć swój warsztat pracy o fizjoterapię w neurogennych zaburzeniach czynności dolnych dróg moczowych, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i sprzętu terapeutycznego. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Pacjentka z LUTS w Gabinecie Fizjoterapeuty skierowany jest do wszystkich fizjoterapeutów, którzy pracują z pacjentkami z zaburzeniami o charakterze dysfunkcji dolnych dróg moczowych, ze szczególnym uwzględnieniem pęcherza nadaktywnego (OAB). Tematem przewodnim jest właściwa struktura i interpretacja dziennika mikcji, a przedstawione podejście całkowicie zmienia dotychczasowe postępowanie z pacjentkami z problemami urologicznymi. Zapraszamy wszystkich, którzy czują, że dziennik mikcji, to coś więcej niż schematyczne badanie. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, pielęgniarki, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1. Podstawy anatomii i fizjologii pracy dolnych dróg moczowych.
2. LUTS- objawy z dolnych dróg moczowych.
3. OAB- definicje, przyczyny, objawy.
4. OAB- diagnostyka fizjoterapeutyczna- czy to na pewno OAB? (wywiad, kwestionariusze, dziennik mikcji- wersja podstawowa i rozszerzona- adaptacje autorskie, USG pęcherza z oceną zalegania po mikcji, omówienie badania dna miednicy (bez praktyki badania PV).
5. OAB- skuteczna fizjoterapia (edukacja dotycząca fizjologii mikcji, trening pęcherza moczowego, modyfikacje behawioralne, zaadresowanie potrzeb MDM w zależności od wyników badania).
6. Współpraca z innymi specjalistami- ginekolog, urolog, neurolog, położna, psychoterapeuta.
7. Case study- analiza przypadków wraz z interpretacją dzienników mikcji.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Połóg skierowany jest do specjalistów, którzy zajmują się szeroko pojętą opieką poporodową. Okres połogu jest jednym z najbardziej niedocenianych, jednocześnie pięknych i trudnych, momentów w życiu kobiety. Po porodzie często cała uwaga koncentruje się na dziecku, a zdrowie i samopoczucie kobiety schodzi na dalszy plan. Jest to więc czas, kiedy na skutek zaniedbań może dochodzić do potencjalnych problemów zdrowotnych, również w sferze uroginekologicznej, czy seksualnej, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym. Dlatego kurs ten dedykujemy wszystkim osobom, które pragną poznać niezbędne elementy profilaktyki i terapii w najczęstszych dysfunkcjach poporodowych, z uwzględnieniem czynników indywidualnych, jak i rodzaju i przebiegu odbytego porodu. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Fizjologia okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży
2. Interdyscyplinarna opieka nad położnicą. Rola fizjoterapeuty w zespole położniczym
3. Fizjologia okresu połogu i wczesnego okresu popołogowego) gospodarka hormonalna, zmiany ogólnoustrojowe,laktacja, psychika, seksualność i płodność)
4. Fizjoedukacja, fizjoprofilaktyka i fizjoterapia okresu połogu fizjologicznego
5. Wyposażenie fizjoterapeutyczne oddziałów położniczych.
6. Fizjoedukacja i fizjoprofilaktyka po porodzie siłami/drogami natury.
7. Fizjoedukacja i fizjoprofilaktyka po porodzie przez cięcie cesarskie.
8. Fizjoterapia w dolegliwościach okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży (połogowa hipotonia ortostatyczna, zmęczenie, bezsenność, ból kręgosłupa, ból rany krocza, ból rany na brzuchu, ból podczas mikcji, ból podczas defekacji, ból obkurczającej się macicy, ból i obrzęk piersi)
9. Patologia okresu połogu z uwzględnieniem sposobu rozwiązania ciąży, fizjoterapia w wybranych patologiach połogu (krwawienia, zakażenia, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych i miednicy, rozejście mięśni prostych brzucha, inkontynencja, obniżenie i wypadanie narządów miednicy mniejszej)
10. Programowanie ruchu w okresie popołogowym- powrót do aktywności fizycznej sprzed ciąży.
11. Optymalny czas powrotu do aktywności fizycznej po porodzie w zależności od sposobu rozwiązania ciąży oraz profilu ruchowego sprzed ciąży.
12. Rodzaje i formy aktywności ruchowej wskazane i przeciwwskazane w zależności od czasu, który upłynął od rozwiązania ciąży.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Przygotowanie do Porodu skierowany jest do wszystkich specjalistów z zakresu szeroko pojętej opieki okołoporodowej. Poród naturalny, siłami i drogami natury, z poszanowaniem praw rodzącej, ze wzmocnieniem jej kompetencji i poczucia sprawczości, z możliwym uniknięciem/ograniczeniem procedur medycznych to główny cel opieki nad kobietą przygotowującą się do roli mamy. Podczas kursu przedstawiona zostanie koncepcja przygotowania do porodu w gabinecie fizjoterapeutycznym, a także w nurcie hypnobirthing (porodu w głębokim relaksie/hipnoporodu). Uwzględnione w programie elementy przygotowania do porodu zawierają aspekt zarówno fizyczny, emocjonalny jak i kulturowy. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, doule a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Anatomiczne i fizjologiczne przemiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży.
2. Adaptacje układu mięśniowo - powięziowego i kostno-stawowego do ciąży i ich wpływ na zmianę w biomechanice ciała. Wpływ tych zmian na poród.
3. Miednica kostna i dno miednicy- adaptacje ciążowe i transformacje porodowe.
5. Poród fizjologiczny: podstawy anatomii i fizjologii procesu porodowego z uwzlędnieniem biomechaniki i gry hormonalnej oraz procesów emocjonalno-behawioralnych.
4. Pracować czy nie pracować z kobietą w ciąży – oto jest pytanie! Wskazania i przeciwwskazania do fizjoprofilaktyki i fizjoterapii ciążowej.
5. Fizjoprofilaktyka w czynnościach dnia codziennego u kobiet w okresie ciąży.
6. Aktywność fizyczna kobiet w ciąży- wskazania, przeciwwskazania, wpływ ćwiczeń na przebieg ciąży i porodu.
7. Aktywność fizyczna kobiet po 36 tygodniu ciąży o fizjologicznym przebiegu + trening relaksacji.
8. Techniki manualne dla kobiet w ciąży.
9. Psychoemocjonalny stan kobiety. Mentalne przygotowanie kobiety do porodu. Elementy porodu w głębokim relaksie. Techniki głębokiego relaksu w porodzie.
10. Przygotowanie dna miednicy i krocza do porodu (ochrona krocza). Praktyczna nauka masażu i techniki manualne w przygotowaniu krocza do porodu naturalnego.
11. Pozycje ciała matki i sposoby jej poruszania się w I i II okresie porodu.
12. Niefarmakologiczne, fizyczne metody poprawiające komfort rodzącej.
13. Rola partnera w porodzie naturalnym.
14. Współpraca fizjoterapeuty i ciężarnej/rodzącej i komunikacja z położną i zespołem położnicznym.
16. Jak najlepsze przygotowanie kobiety na każdy możliwy scenariusz porodu zakończonego zarówno drogami naturalnymi, jak i drogą brzuszną.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Rozejście Mięśni Prostych Brzucha z USG moduł I skierowany jest do profesjonalistów, którzy w swoich gabinetach spotykają się z pacjentkami z dysfunkcjami w obrębie kresy białej, powłok brzusznych i powiązanych okolic ciała. Kurs skierowany jest do osób zarówno początkujących, jak i już pracujących z pacjentkami z rozejściem. Zdecydowanym atutem tego kursu jest szerokie spojrzenie na dysfunkcję i terapia ukierunkowana na przyczynę, a nie na objawy. Dlatego nasz kurs to kompleksowe, wieloaspektowe podejście w terapii kobiet, uwzględniające nie tylko ćwiczenia mięśni brzucha pod kontrolą USG, ale przede wszystkim liczne techniki pracy manualnej, wisceralnej i wiele innych elementów terapeutycznych, a jego kontynuacją jest Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Rozejście Mięśni Prostych Brzucha z USG moduł II . Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1.Rozejście mięśni prostych brzucha
2.Postawa – jako kluczowy element terapii rmpb
3.Ćwiczenia korygujące postawę – praca w ruchu nad domykaniem brzucha.
4.Przepony ciała - globalne i lokalne techniki mobilizacji (terapia manualna) w obszarze powyżej i poniżej brzucha
5.Przepona oddechowa – centrum (element CORE)
5.Kresa biała – budowa, rola i funkcja
6.Anatomia i fizjologia mięśni brzucha – przednia ściana brzucha, tylna ściana brzucha, boczne ściany brzucha (element CORE)
7.Miednica – anatomia i fizjologia
8.Mięśnie dna miednicy (element CORE)
9.Badanie RMPB – w spoczynku i podczas ruchu (ocena FUNKCJONALNOŚCI mm brzucha)
10.Badanie z wykorzystaniem aparatu USG
11.Terapia RMPB
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Rozejście Mięśni Prostych Brzucha z USG moduł II skierowany jest do profesjonalistów, którzy ukończyli moduł pierwszy. Stanowi uzupełnienie technik manualnych, elementy treningu hipopresyjnego, metody z zakresu fizykoterapii, a także intensywny trening mięśni brzucha i dna miednicy pod kontrolą USG (dużo praktyki własnej w zakresie ultrasonografii, doskonalenie i uzupełnienie dotychczasowego warsztatu pracy). Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1. Szybkie przypomnienie kluczowych elementów, które poruszane były na I zjeździe
Kolejne dysfunkcje, które mogą wpływać za problem domykania brzucha i prawidłowej funkcji
2.Uwalnianie i mobilizacja jelita cienkiego i jelita grubego
3.Dieta – wpływ na regenerację poporodową
4.Blizna – techniki mobilizacji powierzchowne i głębokie uwalnianie
5.Przepuklina
6.Ćwiczenia –wykorzystanie sprzętu do ćwiczeń m.in. piłki softball, duże piłki, rolery, dyski sensoryczne
7.Trening hipopresyjny w terapii RMPB
8.Wykorzystanie fizykoterapii w leczeniu RMPB na przykładzie terapii energotonowej HiToP®2Touch
9.Czynności dnia codziennego
10.Kinesiotaping w RMPB – przykładowe aplikacje wspomagające domykanie brzucha
11.Ciąża i wczesny połóg w odniesieniu do RMPB
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Techniki Uwalniania Dna Miednicy skierowany jest do fizjoterapeutów, którzy w swojej praktyce spotykają się z pacjentkami z podwyższonym napięciem w obszarze dna miednicy. Uwzględnia istotne elementy diagnostyczne, które pozwalają na właściwy dobór metod terapeutycznych, w zależności od charakteru i rodzaju podwyższonego napięcia, jak również jego licznych i bardzo różnych źródeł. Odpowiednia identyfikacja czynników wywołujących nadmierne napięcie jest kluczowa w planowaniu skutecznej terapii. Przedstawione zostaną rozmaite możliwości pracy z pacjentkami, w zależności od przyczyn zgłaszanego problemu. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Miednica jako obszar kumulacji napięć psychofizycznych.
2. Metody palpacyjne oceny mięśni dna miednicy- techniki zewnętrze, wewnętrzne i łączone.
3. Techniki bezpośrednie zewnętrzne w pracy z dnem miednicy- kości, więzadła, mięśnie powierzchowne i głębokie.
4. Techniki bezpośrednie wewnętrzne w pracy z dnem miednicy- kości, więzadła, mięśnie powierzchowne i głębokie.
5. Techniki pośrednie wspomagające terapię miejscową (oddziaływanie poprzez odległe od miednicy obszary ciała).
6. Opracowanie punktów bólowych dna miednicy manualnie oraz przy pomocy wybranych narzędzi eroterapeutycznych.
7. Ćwiczenia oddechowe i ruchowe jako element uwalniania napięć z obszaru dna miednicy.
8. Elementy autoterapii dla pacjentek z nadmiernym napięciem w obszarze dna miednicy.
Uwaga! Zapisy na kurs zamykamy dnia 08.08.2024.
Kurs Trening Biofeedback i Elektrostymulacja Jako Metody Skutecznej Fizjoterapii Uro-Prokto-Ginekologicznej skierowany jest do wszystkich fizjoterapeutów, którzy pracują, lub planują rozpocząć pracę w obszarze dna miednicy kobiet oraz mężczyzn. Szczególnie polecamy go tym osobom, które czują, że powinny uzupełnić wiedzę z zakresu biofeedback i elektroterapii, które na co dzień nie korzystają z fizykoterapii, a chciałby rozszerzyć swój zakres działań terapeutycznych. Kurs przeprowadzi uczestników w tym zakresie dosłownie od A do Z. Kurs w 90% ma charakter praktyczny i zawiera elementy diagnostyczne i terapeutyczne.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, a także studentów fizjoterapii. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Wprowadzenie do fizjoterapii z wykorzystaniem aparatury diagnostyczno-terapeutycznej.
● Badanie EMG
- jak przeprowadzić pomiar
- interpretacja badania
- planowanie dalszego postępowania
● Elektrostymulacje
- geneza i możliwości wykorzystania - kiedy, u kogo, w jakim celu ?
- wskazania / przeciwwskazania
- najczęstsze błędy terapeuty zmniejszające skuteczność elektroterapii
- rodzaje wykorzystywanych parametrów w dysfunkcjach uro-prokto-ginekologicznych
● Trening biofeedback
- na czym polega
- kiedy może być efektywnym narzędziem terapeutycznym
- jak planować zadania, aby osiągnąć cel
- najczęstsze błędy - jak ich uniknąć
- jaki sprzęt wykorzystać
- jak przeprowadzić skuteczny trening w warunkach gabinetowych i domowych
2. Praktyczne zastosowanie badania EMG, biofeedbacku i elektrostymulacji.
- zasady przeprowadzenia badania / terapii
- dobór sprzętu (aparaty pomiarowe, urządzenia i przyrządy terapeutyczne)
- eliminacja błędów - jak zminimalizować ryzyko nieskutecznej terapii
- modyfikacje terapii w zależności od celu terapeutycznego
3. Ćwiczenia w grupach.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet: Ultrasonografia Uroginekologiczna: Podstawy USG, Obrazowanie Powłok Brzusznych skierowany jest do fizjoterapeutek, które pragną zdobyć, lub poszerzyć wiedzę nie tylko z zastosowania USG w fizjoterapii uroginekologicznej, ale zacząć od postaw, a więc poznać samą ultrasonografię od podszewki. Umiejętność optymalizacji obrazu ultrasonograficznego, a więc znajomość podstawowych i dodatkowych opcji obrazowania, jest kluczem do skutecznej diagnostyki funkcjonalnej i terapii pacjentek z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej czy problemy proktologiczne. Duże zastosowanie USG znajduje także w pracy z kobietami z rozejściem mięśni prostych brzucha i w ogólnym treningu medycznym. Szkolenie w 70% ma charakter praktyczny, ze szczególnym uwzględnieniem pracy własnej kursantek przy aparatach USG. Jego głównym celem jest pozyskanie i doskonalenie umiejętności technicznych w zakresie zastosowania USG na potrzeby fizjoterapii kobiet. Kontynuacją tego szkolenia jest jego druga część: Ultrasonografia Uroginekologiczna: Obrazowanie Dróg Moczowych i Dna Miednicy
Część pierwsza- Podstawy Ultrasonografii
Część druga: Ultrasonografia Powłok Brzusznych
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Vaginismus skierowany jest do profesjonalistów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki i terapii pacjentek z pochwicą. Niezależny od woli skurcz mięśni dna w sytuacjach, które wymagają rozluźnienia, a nie napięcia mięśni, może utrudniać, a nawet uniemożliwiać różne formy penetracji, takie jak badanie ginekologiczne, stosowanie tamponów czy stosunek seksualny o charakterze penetracyjnym. Konsekwencje są ogromne, zarówno w aspekcie profilaktyki zdrowotnej, relacji w związku i jakości życia na co dzień. Niestety terapia pochwicy często prowadzona jest przez profesjonalistów bez należytego przeszkolenia, bez zrozumienia mechanizmów, które do niej prowadzą. Skutkuje to niskim odsetkiem satysfakcji z przeprowadzonej terapii, pogłębiając tylko samą dysfunkcję. Ten kurs zmienia całkowicie dotychczasowe podejście do terapii pacjentek z vaginismus. Kurs zawiera zarówno elementy diagnostyczne, jak i terapeutyczne i ma charakter teoretyczno-praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany wyłącznie do kobiet.
1. Vaginismus (pochwica)- problem stary jak świat. Wprowadzenie w tematykę.
2. Vaginismus- definicje, różnicowanie, klasyfikacja, epidemiologia i problemy im towarzyszące.
3. Podejście biopsychospołeczne w prowadzeniu pacjentek z vaginismus.
4. Współpraca w zespole specjalistów.
5. Wywiad oraz badanie fizjoterapeutyczne pacjentki z vaginismus.
6. Skuteczna terapia różnych form vaginismus- metody autorskie.
7. Vaginismus- fakty i mity. Kiedy i dlaczego terapia jest nieskuteczna.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych warsztatów
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Trening Funkcjonalny w Uroginekologii skierowany jest do profesjonalistów, którzy na co dzień spotykają się z kobietami z dysfunkcjami uroginekologicznymi. Po warsztacie uczestnicy będą potrafili skutecznie i bezpiecznie prowadzić trening ruchowy i oddechowy u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej, zaparciami, rozejściem mięśni prostych brzucha, a także z kobietami w okresie okołoporodowym. Warsztat ma charakter w 90% praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, trenerów personalnych i instruktorów ruchowych, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1. Teoretyczny wstęp wprowadzający w dno miednicy
- mięśnie dna miednicy
- funkcjonalność dna miednicy- najczęstsze dysfunkcje w obszarze miednicy mniejszej – obniżone napięcie mdm, podwyższone napięcie mdm, obniżenie narządów w miednicy mniejszej
2. Mięsień poprzeczny i jego funkcja
3. Rozejście mięśni prostych brzucha jako objaw dysfunkcyjnej postawy
4. Ruch przepony – zrównoważenie ścian brzucha
5. Ćwiczenia praktyczne na matach:
- postawa w pozycjach stojących, siedzących, w klęku, podporze przodem, w leżeniu bokiem, w leżeniu przodem
- ćwiczenia mobilizujące miednicę na poziomie więzadłowym – stawy krzyżowo-biodrowe, spojenie łonowe
- ćwiczenia mobilizujące stawy biodrowe i kręgosłup
- ćwiczenia mobilizujące stopy
- stretchting głównych grup mięśniowych, wpływających na mobilność miednicy i kręgosłupa
- rolowanie czyli masaż powięziowy taśm, które działają na obszar miednicy
- ćwiczenia w pozycjach odwróconych
- ćwiczenia angażujące brzuch jako odzyskanie funkcji i stabilizacji
- ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające miednicę oraz rejony, których wzmożone napięcie rzutuje na sztywność w miednicy
- ćwiczenia przywracające funkcjonalność mięśni dna miednicy
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Przedporodowe Wsparcie Twardych i Miękkich Komponentów Kanału Rodnego skierowany jest do profesjonalistów, którzy chcieli by wesprzeć swoje pacjentki w drodze do porodu naturalnego, w sytuacji, gdy odnajdujemy w ciele kobiety różne restrykcje i ograniczenia, szczególnie w kluczowych dla porodu miejscach, takich jak miednica, kręgosłup, staw biodrowy, dno miednicy. Przedstawione zostaną proste, skuteczne i bezpieczne metody pracy fizjoterapeutycznej, które pomogą znormalizować napięcia i usunąć restrykcje w ciele na krótko przed porodem. Warsztat stanowi więc przedporodowe ABC pracy fizjoterapeuty i jest uzupełnieniem zagadnień przedstawianych podczas Kursu Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Przygotowanie do Porodu. Warsztat ma charakter w 90% praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Wsparcie Dziecka w Drodze do Optymalnej Pozycji Porodowej skierowany jest do profesjonalistów, którzy chcieli by wesprzeć swoje pacjentki w drodze do porodu naturalnego w sytuacji, gdy pozycja dziecka stanowi do niego przeciwwskazanie. Z poszanowaniem dla natury, przedstawione zostaną proste, skuteczne i bezpieczne metody pracy fizjoterapeutycznej oraz elementy pracy w nurcie hypnobirthing (poród w głębokim relaksie, hipnoporód), które pomogą znormalizować napięcia i usunąć restrykcje w ciele, które mogą utrudniać dziecku przyjęcie optymalnej pozycji porodowej. Warsztat ma charakter w 90% praktyczny.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Bolesne miesiączki I skierowany jest do profesjonalistów, którzy spotykają się w swojej praktyce z pacjentkami z bólem menstruacyjnym o różnym podłożu i charakterze. Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. U niektórych dolegliwości są na tyle duże, że bardzo mocno ograniczają codzienne funkcjonowanie, są jednak takie osoby, dla których miesiączka wiąże się bólem, który wyklucza je z życia na kilka dni. Alternatywą dla farmakoterapii jest fizjoterapia, która stanowi nieinwazyjną i skuteczną formę leczenia. Na warsztacie zostaną przedstawione techniki manualne oraz propozycje ćwiczeń łagodzących dolegliwości miesiączkowe o różnym charakterze i podłożu. Warsztat ma charakter w 90% praktyczny, a jego kontynuacją jest Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Bolesne miesiączki II .
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1. Fizjologia cyklu miesięcznego w ujęciu ogólnym.
2. Podział Zespołu Bolesnego Miesiączkowania ze względu na patofizjologie.
3. Patofizjologia Pierwotnego Bolesnego Miesiączkowania.
4. Czynniki ryzyka Pierwotnego Bolesnego Miesiączkowania.
5. Diagnostyka Pierwotnego Bolesnego Miesiączkowania.
6. Leczenie Pierwotnego Bolesnego Miesiączkowania.
7. Znaczenie i skuteczność fizjoterapii i innych metod niefarmakologicznych w procesie leczenia ZPBM.
8. Wybrane techniki manualne w Pierwotnym Bolesnym Miesiączkowaniu.
9. Autoterapia – informacje ogólne.
Kurs Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Bolesne miesiączki II skierowany jest do osób, które ukończyły część pierwszą warsztatu. Stanowi uzupełnienie technik manualnych, ćwiczeń oraz zawiera propozycje rozmaitych form autoterapii dla pacjentek, do samodzielnego wykonywania w domu. Warsztat ma charakter w 90% praktyczny i jest kontynuacją Kursu Kompleksowa Fizjoterapia Kobiet- Workshop Bolesne miesiączki I.
Na szkolenie zapraszamy: fizjoterapeutów, lekarzy, położne, a także studentów kierunków medycznych. Kurs jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
1. Czynniki nasilające ból menstruacyjny.
2. Autoterapia i ćwiczenia w Pierwotnym Bolesnym Miesiączkowaniu.
3. Praktyki wyciszające układ nerwowy i redukujące stres.
4. Techniki manualne w Pierwotnym Bolesnym Miesiączkowaniu – c.d.
5. Zastosowanie moksybucji w łagodzeniu bólu w Pierwotnym Bolesnym Miesiączkowaniu.
6. Fizjoterapia wg modelu bio-psycho-społecznego – co wpływa na sukces terapeutyczny.
Najczęściej pojawiające się pytania
Nie, nasze wydarzenia są wyłącznie stacjonarne. Nie planujemy organizacji wydarzeń online.
Kursy organizowane są wyłącznie w Nielepicach pod Krakowem. Nie planujemy organizacji kursów w żadnym innym miejscu.
Tak, dysponujemy listą miejsc noclegowych w rejonie. Osoby zainteresowane pomocą w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy.
Jak najbardziej, prosimy zajrzeć do zakładki „kontakt”.
Na początek zawsze sugerujemy kursy diagnostyczne (Diagnostyka manualna dna miednicy, USG Uroginekologiczne), następnie wybrane kursy
terapeutyczne w dowolnej kolejności (kursantki najczęściej na początek
wybierają: Ból w ciąży, Przygotowanie do porodu, rozejście mięśni prostych
brzucha moduł I i II). Osobom początkującym proponujemy także workshop trening funkcjonalny w uroginekologii i bolesne miesiączki I i II.
Wszystkie dane dotyczące przygotowania kursantów znajdują się w opisie poszczególnych kursów.
Tak, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS, wyłącznie dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę). Nie ma możliwości dofinansowań z BUR (dla osób na własnej działalności gospodarczej).
Kwestie zwrotów kosztów reguluje regulamin.
Nie ograniczamy dostępu do wiedzy studentom. Zapraszamy na nasze kursy i warsztaty studentów na każdym etapie edukacji. Przypominamy jednak, że zdobyte umiejętności będzie można wykorzystać w praktyce dopiero po uzyskaniu uprawnień zawodowych.
Zadzwoń lub napisz i zapisz się na kurs. Poznaj szczegóły i skorzystaj z usług doświadczonej kadry szkolenioweji.
Copyright © 2023 Fizjo Femina, Made by Repulse