Nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne, zaburzenia miesiączkowania – to tylko część problemów, z którymi kobiety coraz częściej zgłaszają się do fizjoterapeutów uroginekologicznych. Nic zatem dziwnego, że wielu fizjoterapeutów, lekarzy i położnych postanawia poszerzać wiedzę z tego zakresu, uczestnicząc w kursach specjalistycznych. Jakie zagadnienia obejmują kursy z uroginekologii? Dlaczego warto wziąć w nich udział?
Specjaliści pracujący z kobietami w różnym wieku często mogą usłyszeć od nich o problemach związanych z zaburzeniami statyki narządu rodnego. Wspomniane już nietrzymanie moczu, ale też zaparcia czy uporczywe bóle są jednak objawami, z którymi wiele kobiet stara się funkcjonować. Wciąż można przecież usłyszeć, że „każda z nas tak ma”, „taka nasza natura” czy „po porodzie to się trzeba przyzwyczaić”. Kluczowa na tym etapie staje się rola profesjonalistów, którzy chcą prowadzić nowoczesne i skuteczne terapie, ale też edukować i uświadamiać pacjentki, że problemy, z którymi się zgłaszają, można rozwiązać. Dużym ułatwieniem w takiej praktyce są kursy specjalistyczne prowadzone przez kadrę z wieloletnim doświadczeniem medycznym. Wiele z nich od 2018 roku prowadzi Fizjo-Femina.
Uroginekologia – jakie zagadnienia obejmują kursy?
Kursy specjalistyczne, które oferuje Fizjo-Femina, skierowane są przede wszystkim do studentów fizjoterapii i fizjoterapeutów. Biorą w nich udział także przedstawiciele innych zawodów medycznych – głównie lekarze i położne. Program kursów obejmuje szerokie spektrum zagadnień, wśród których znajdują się między innymi:
- anatomia i fizjologia narządów miednicy – kursy oferują wiedzę na temat mięśni dna miednicy, ich funkcji i dysfunkcji, a także narządów: pęcherza moczowego, macicy czy jelit,
- diagnostyka zaburzeń uroginekologicznych – w czasie szkoleń specjaliści mogą się dowiedzieć, jak przeprowadzać wywiad z pacjentką, wykonywać badania diagnostyczne oraz korzystać z nowoczesnych technologii diagnostycznych,
- prewencja i leczenie zaburzeń uroginekologicznych – kursy obejmują zarówno metody profilaktyczne, jak i terapeutyczne, wśród których kluczowe są celowane, zindywidualizowane treningi mięśni dna miednicy i techniki manualne,
- opieka w ciąży i połogu – w ramach szkoleń specjaliści mogą dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w okresie okołoporodowym, a także jak zminimalizować ryzyko powikłań i przyspieszyć powrót do sprawności po porodzie.
Uroginekologia – kursy dla profesjonalistów. Dlaczego warto wziąć w nich udział?
Pacjentki, które cierpią na zaburzenia statyki narządu rodnego, często czują się zagubione i nie wiedzą, do kogo się zgłosić. Zdarza się, że nie wiążą problemów, z którymi się zmagają, z zaburzeniami w obrębie samej miednicy. Dobrym przykładem może być choroba hemoroidalna czy zaparcia, które zwykle kojarzy się z niewłaściwą dietą. Specjaliści, którzy potrafią zidentyfikować i leczyć te dolegliwości, mogą zapewnić im większy komfort oraz poprawić ich jakość życia. Holistyczne podejście do pacjentek, oparte na najnowszych wytycznych i metodach terapeutycznych, przekłada się bezpośrednio na ich większą satysfakcję. To z kolei może prowadzić do zwiększenia liczby rekomendacji i długoterminowych relacji z pacjentkami.
Problemy uroginekologiczne, które nie zostaną odpowiednio wcześnie rozpoznane i leczone, mogą prowadzić też do poważnych komplikacji zdrowotnych. Te z kolei mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiety. Wczesna interwencja może zapobiec długotrwałym powikłaniom.
Uroginekologia – kursy dla specjalistów, którzy chcą zwiększać swoje kompetencje zawodowe
Udział w kursach z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej umożliwia zdobycie nowych umiejętności, które mogą znacznie podnieść jakość świadczonych usług. Specjaliści, którzy są w stanie zaoferować kompleksową opiekę na każdym etapie życia kobiety, zyskują przewagę na rynku pracy.
Co ważne, współczesna opieka nad pacjentkami często wymaga współpracy między różnymi specjalistami – od lekarzy, przez fizjoterapeutów, aż po psychologów. Uczestnictwo w kursach z uroginekologii pozwala lepiej zrozumieć specyfikę pracy innych specjalistów oraz zintegrować własną wiedzę z ich działaniami. To z kolei przekłada się na lepszą koordynację opieki nad pacjentką i skuteczniejsze leczenie.
Jak wybrać kurs z uroginekologii?
Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje wiele zagadnień, dlatego warto przeanalizować swoje zainteresowania zawodowe i na ich podstawie wybrać odpowiedni dla siebie kurs. Niektóre instytucje oferują wielomodułowe kursy. Dużo większą popularnością cieszą się jednak jedno- bądź dwudniowe szkolenia, które obejmują wybrane zagadnienia. Dzięki temu specjaliści mogą zdecydować, które z nich są dla nich najciekawsze na danym etapie rozwoju zawodowego.
Wśród kursów oferowanych przez Fizjo-Femina ważne miejsce zajmują między innymi szkolenia takie jak „Diagnostyka manualna dna miednicy” i prowadzony przez dr Magdalenę Potoczek czy „Fizjoterapia uroginekologiczna z pessaroterapią” prowadzony przez mgr Małgorzatę Latoń-Izdebską. Zrozumienie mechanizmów działania narządów miednicy, umiejętność diagnozowania i leczenia zaburzeń są nieocenione w codziennej praktyce. Dla wielu specjalistów okołoporodowych udział w takich kursach jest ważnym krokiem w rozwoju zawodowym i budowaniu zaufania pacjentek.