Przebieg wizyty

Przygotowanie do wizyty

Jak przygotować się do wizyty?

Niezwykle ważną kwestią są regularne badania ginekologiczne. Kobiety, które nie były na wizycie ginekologicznej ponad 12 miesięcy, proszone są o jej odbycie wraz z badaniem USG przezpochwowym, USG piersi, a także cytologią, najlepiej jeszcze przed wizytą u mnie, lub, jeśli nie ma innej możliwości, to pomiędzy naszymi spotkaniami. Jeżeli występuje lęk przed wizytą u ginekologa, to pomogę się do niej przygotować.

W przypadku dolegliwości w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej wskazane jest przedstawienie aktualnego badania USG.

Możliwe jest zastosowanie elastycznych taśm w celu wspomagania procesu fizjoterapii, dlatego pacjentki proszone są o niesmarowanie ciała balsamami/kremami ok. 24-48 g. przed wizytą, co zapewni dłuższe utrzymanie taśm na skórze (oczywiście chodzi o obszar ciała, którego dotyczy problem, np. brzuch, grzbiet itd.).

Kobiety zgłaszające dysfunkcje uroginekologiczne (obniżenie narządów miednicy, nietrzymanie moczu) proszone są o przybycie z pełnym pęcherzem (proszę oddać mocz ok. 2 godzin przed wizytą, a następnie w czasie do wizyty wypić ok. 500 ml wody). Pierwszy etap badania prowadzony jest z pełnym, a kolejny z pustym pęcherzem. Możliwe są indywidualne modyfikacje przygotowania do badania (proszę pytać w rozmowie telefonicznej).

Jeżeli planowana jest wizyta razem z małym dzieckiem, bardzo proszę o wcześniejszą informację telefoniczną lub mailową. 

„Aby zmienić świat, musimy najpierw zmienić sposób, w jaki rodzą się dzieci”

Prof. Michel Odent- wybitny francuski położnik

Przebieg wizyty krok po kroku

Jak wygląda wizyta?

Dowiedz się więcej na temat przebiegu wizyty – poznaj poszczególne etapy.

Wywiad (rozmowa)

Każdą wizytę rozpoczyna szeroki wywiad. Standardowy czas jego trwania to co najmniej 20 minut. W niektórych wypadkach rozmowa może potrwać całą wizytę, a nawet być uzupełniana podczas kolejnych. Prawidłowo przeprowadzony wywiad medyczny jest podstawą do celowanej diagnostyki i skutecznej terapii. Na tym etapie mogą zostać zlecone dodatkowe kwestionariusze i badania.

Badanie fizjoterapeutyczne

Istotnym elementem jest badanie brzucha, badanie kręgosłupa, miednicy i postawy ciała, a także badanie dna miednicy, które obejmuje ocenę mięśni dna miednicy, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrzne.

Terapia

Po rozpoznaniu źródła/źródeł problemu dobierane są odpowiedni rodzaj terapii oraz autoterapii. Po wizycie na adres mailowy wysyłane są materiały z opisem autoterapii.

Informacje o wizycie

Kiedy zgłosić się na wizytę?

W ciąży

Na każdym jej etapie przy braku przeciwwskazań.

Po porodzie naturalnym i przez cięcie cesarskie

Bez względu na rodzaj porodu oraz czas, który od niego upłynął, zapraszam na wizytę w każdej chwili, gdy pojawią się pytania, wątpliwości czy dolegliwości. Metody fizjoterapeutyczne zawsze dobierane są starannie i bezpiecznie dla każdego okresu połogu.

Po operacjach ginekologicznych, proktologicznych

Podobnie jak w przypadku okresu poporodowego, wizytę po operacji można zrealizować na każdym etapie okresu rekonwalescencji.

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wizyty, w tym do badania wewnętrznego, najważniejszy jest jednak komfort pacjentki podczas wizyty. 

Nowoczesna fizjoterapia może być w bezpieczny i skuteczny sposób wprowadzana nawet we wczesnych okresach połogu czy po operacjach. Dlatego w moim gabinecie nie ma ram czasowych. Na wizytę można i należy zgłosić się wtedy, kiedy odczuwa się taką potrzebę.